Jeleniewo – Szypliszki – Szelment

Nazwa Lokalizacja Kontakt orczyk-ok gondola-ok zjazd-ok nasniezanie-ok.png biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok
WOSIR Szelment

 Szelment 2

16-404 Jeleniewo

tel. 87 567 07 08

www.wosir-szelment.pl

  8   3.4 km + + +  +

 

{tab Informacje}

P1020124Gmina Jeleniewo to malowniczy zakątek Suwalszczyzny, w którym historia przeplata się z naturalnym bogactwem tych terenów – to istne muzeum natury. Występują tu malownicze jeziora polodowcowe, z najgłębszym na Niżu Środkowoeuropejskim jeziorem Hańcza; rzeki położone wśród lasów, pól, łąk i morenowych pagórków z całą różnorodnością flory i fauny oraz niepowtarzalnie piękny krajobraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Brak przemysłu uciążliwego dla środowiska tworzy mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi i turystyce. Liczne formy aktywnego wypoczynku, takie jak wycieczki piesze i rowerowe, żeglowanie, narciarstwo zjazdowe pozwalają zgłębiać tajemnice Gminy Jeleniewo, a każdy miłośnik przyrody, historii, geografii, geologii, sportu może ciekawie spędzić czas oraz znaleźć ciszę i spokój.
Magii tych terenów ulegają nie tylko mieszkańcy, ale też wszyscy ci, którzy lubią odpoczywać w miejscach pełnych dobrej energii, gdzie natura i kultura przenikają się, gdzie nie trwa szaleńczy wyścig z czasem, gdzie życie toczy się w swoim rytmie. Turyści z gospodarstw agroturystycznych, zgodnie zachwycają się spokojem urokliwych miejsc, tak niezwykłych w dzisiejszych czasach.
Na terenie gminy znajduje się 5 punktów widokowych: Góra Krzemieniucha, Góra Cisowa, Turtul, Rutka i Góra Jesionowa. Na G. Jesionowej znajduje się 8 wyciągów narciarskich i 10 tras zjazdowych. U podnóża góry rozciągają się trasy biegowe, a na lato: minigolf, park linowy, poligon paintball’a, trasy rowerowe; a na pobliskim jez. Szelment – plaża, pomosty i wyciąg nart wodnych.

 

Gmina Szypliszki położona jest w woj. podlaskim, powiecie suwalskim. Cały obszar gminy został ukształtowany przez wody cofającego się lodowca. Są tu malownicze jeziora, urocze wzgórza i piękne doliny, bogactwo jarów i parowów, rozległych łąk i torfowisk. Polodowcowa rzeźba terenu stwarza doskonałe warunki do uprawiania różnych form turystyki aktywnej nie tylko w okresie letnim, lecz także zimą. Na szczególną uwagę zasługuje, wśród innych dyscyplin, turystyka narciarska. Na terenie gminy znajduje się bowiem wiele bardzo atrakcyjnych miejsc i szlaków narciarskich. Wiele tu pagórków i dolin, leśnych traktów i otwartych przestrzeni wśród pól. Najbardziej atrakcyjny teren stanowi dolina rzeki Szelmentki i otaczające ją pasma wzgórz i dolin ciągnących się od południowej granicy gminy aż do granicy państwa. Gmina graniczy bezpośrednio z Republiką Litewską, co daje możliwość odbywania wędrówek narciarskich np. malowniczym szlakiem doliny rzeki Szelmentki do Kalvarii czy też po terenach wzdłuż granicy i po pograniczu obu państw.

Warto przyjechać bo piękna Gmina Szypliszki, posiada wspaniałą kulturę ludową, a bezcennym jej skarbem jest wyjątkowy krajobraz. Każdy, kto zechce tu przyjechać, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Można tu przeżyć niezapomniane chwile, słuchając przyrody i podziwiając jej surowe piękno w zimowej krasie. Można wypoczywać w gospodarstwach agroturystycznych. Pokoje do wynajęcia i gościnę przy wiejskim stole oferują gospodarstwa agroturystyczne w miejscowościach: Przejma Wielka, Rybalnia, Krzywólka, Becejły, Grauże Nowe, Desznie, Kaletnik.

Gościom zapewniony jest aktywny wypoczynek w prawdziwie zimowej scenerii, regionalna kuchnia, przejażdżki zaprzęgiem konnym lub konno, kuligi, wędrówki piesze lub na nartach. Miejscowa kuchnia zadowoli nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

{gallery}polska/rp/szypliszki/galeria2011{/gallery}

{tab Kontakt / Mapa}

herb gmina Jeleniewo COA300Urząd Gminy Jeleniewo
ul. Słoneczna 3
16-404 Jeleniewo
tel. 87 568 30 22
e-mail: ug_jeleniewo@pro.onet.pl
www.jeleniewo.i-gmina.pl

 

 

herb gmina Szypliszki COAUrząd Gminy Szypliszki
ul. Suwalska 21
16-411 Szypliszki
tel. 87 568 10 85
e-mail: ug_szypliszki@pro.onet.pl
www.szypliszki.pl

 

{mosmap centerlon=’22.969330’|centerlat=’54.208355’|zoom=’12’| kml=’http://www.nanarty.info/osrodki.kmz’}

 

{/tabs}

Wydminy

Ośrodek Mazurski OKRĄGŁE
Morenowa Stacja Narciarska

Okrągłe nr. 10
11-510 Wydminy
0-87 42-10-615
0 790 030 489
www.skimazury.pl
biuro@pensjonacik.pl


 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE MAPA
orczyk 3 trasyzjazdowe długość 1,5 km

{tab Informacje}
Gmina Wydminy położona jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie powiatu giżyckiego, na uboczu Wielkich Jezior Mazurskich. Obejmuje obszar ponad 233 km², w którym znajdują się 24 sołectwa z 39 wsiami. Jest gminą typowo rolniczą i bardzo atrakcyjną turystycznie, na jej obszarze znajduje się 19 jezior. Wzajemnie uzupełniają się tu: duży udział przestrzeni leśnych, powierzchni wód i urozmaicona rzeźba terenu, która zachęca do uprawiania wielu rodzajów turystyki, zwłaszcza wodnej, jak kajakarstwo, żeglarstwo, wędkarstwo, ale również pieszej, rowerowej i krajoznawczej. Natomiast zimą, w niewielkiej odległości od Wydmin w Okrągłym, można poszaleć na nartach.

Wydminy istniały jako miasteczko w XIV w. i słynęły z jarmarków na bydło i konie. Do ciekawszych zabytków na terenie gminy należą: kościół w Wydminach z poł. XVI w. zniszczony przez Tatarów w czasach „szwedzkiego potopu”, w nim zachowany piękny kielich z 1717 r., zespół dworski w Berkowie, zespół dworsko-parkowy w Gawlikach  Małych, wiatrak holenderski z końca XIX w. w Grądzkich, kościół ewangelicki w Orłowie, obecnie cerkiew prawosławna, osiemnastowieczna cegielnia w Rantach.

Noclegi
Wydminy dysponują dobrą bazą turystyczną. Wiele tu uroczych pensjonatów, hotelików i domków do wynajęcia. Dodatkowym walorem jest bliskość tak znanych miejscowości wypoczynkowych, jak Giżycko i Węgorzewo.

Dojazd

Z Wydmin – 20 km do Giżycka, 32 km do Ełku,130 km do Olsztyna, 130 km do Białegostoku, 80 km do granicy państwa.

 

Urząd Gminy
ul. Grunwaldzka 70
11-510 Wydminy
tel. 87 421 00 19
fax 87 421 00 19
www.bip-wydminy.pl

{tab Wyciągi narciarskie}

Marzenia zrealizuje się tylko wówczas – gdy jesteśmy zdeterminowani w dążeniu do ich spełnienia.

Prawie 16 lat temu, podczas pobytu na Mazurach urzekło nas ich piękno. Nie zachwycaliśmy się wówczas mazurskimi „metropoliami”, jak Giżycko, Węgorzewo czy Mikołajki. Oczarowało nas miejsce, w którym budził nas śpiew ptaków, szum drzew oraz bijące o brzeg fale pobliskiego jeziora. To właśnie tu, w miejscowości Okrągłe, nad brzegiem jeziora Skomack Mały, wybudowaliśmy niewielki pensjonat SIELANKA. Nazwa dokładnie oddaje klimat miejsca! Zajęliśmy się też prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego, które dzisiaj stanowi podstawę zaopatrzenia naszej, smacznej kuchni.

Jedną z naszych pasji są sporty zimowe. I dlatego zdobyliśmy się na przedsięwzięcie, by móc je uprawiać tutaj, nie pokonując kilkuset kilometrów.
Dzięki ukształtowaniu terenu oraz ogromowi pracy, przygotowaliśmy narciarskie trasy zjazdowe wraz z wyciągami, które w czasie 1 godziny mogą przewieść na górę około 2000 osób. Trasy zjazdowe są codziennie konserwowane, doskonale oświetlone. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Na stokach obecni są instruktorzy narciarscy

Trasy zjazdowe

  • TRASA I (A) – CZERWONA – trudna – 400 m
  • TRASA II (A)- NIEBIESKA – łatwa – 700 m
  • TRASA III (B) – NIEBIESKA – łatwa – 300 m
  • pole narciarskie szkoleniowe czynne (D)- bardzo łatwe – 100 m

{gallery}polska/rp/wydminy-morenowa/galeria{/gallery}

{/tabs}

Wieżyca gmina Stężyca

Urząd Gminy Stężyca
ul. 9 Marca 7
83-322 Stężyca
tel. 58 685 63 31
fax 58 685 63 50
e-mail: stezyca@gminastezyca.pl
www.gminastezyca.pl


 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE
orczyk 9 trasyzjazdowe długość 2 km

{tab Informacje}
Gmina Stężyca jest położona na Pojezierzu Kaszubskim. To raj dla miłośników sportów letnich i zimowych. W promieniu kilkunastu kilometrów są przepiękne lasy, wzgórza i jeziora. Razem z Chmielnem i Somoninem (Ostrzycami) Stężyca tworzy trójkąt, w którym znajduje się słynne „Kółko Raduńskie” – pierścień 25 jezior.
Wieżyca leży w samym sercu „Szwajcarii Kaszubskiej”, na wysokości 160–328 m n.p.m, należy do gminy Stężyca. Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków w północnej Polsce. Liczne wzniesienia porośnięte lasami, usytuowane wśród nich czyste jeziora, w pełni uzasadniają określenie „Szwajcaria”. Szczególnie urokliwie wyglądają Wzgórza Szymbarskie ze szczytem Wieżyca (328 m n.p.m.), będącym nie tylko najwyższym wzniesieniem na Pomorzu, ale również na całym Niżu Środkowo-Europejskim. Cechą charakterystyczną terenu są położone na znacznych wysokościach jeziora: Raduńskie (162 m n.p.m.), Zamkowisko (177 m n.p.m.), Kniewo (179 m n.p.m.), które zajmują znaczną część powierzchni. Dzięki tutejszemu mikroklimatowi dobre warunki śniegowe utrzymują się dłużej niż w innych rejonach.

Noclegi
Z Wieżycą sąsiadują Szymbark i położona między jeziorami Patulskim i Ostrzyckim, wieś letniskowa Krzeszna, gdzie w okolicznych ośrodkach wczasowych jest około 600 miejsc noclegowych.

Dojazd
Kościerzyna – 20 km, Kartuzy – 20 km, Trójmiasto – 50 km, połączenia PKP, stacja Wieżyca i Krzeszna oraz PKS.

{tab Wyciągi narciarskie}

Wyciągi narciarskie

Ośrodek narciarski „Koszałkowo”, Wieżyca, tel. 58 684 38 16

  • 3 wyciągi orczykowe, długość ok. 300 m, różnica poziomów 40–45 m, stok oświetlony, sztucznie naśnieżany, ratrakowany i nagłośniony
  • 2 wyciągi orczykowe dla dzieci i początkujących oraz snowpark, stok oświetlony, naśnieżany i ratrakowany
  • 2 wyciągi do snowtubingu (jazda na pontonach), długość 110 m, różnica poziomów 10 m, stok oświetlony, naśnieżany i ratrakowany

Do wyciągów jest dostęp elektroniczny. Przy stoku znajduje się wypożyczalnia sprzętu zimowego. Można wypożyczyć sprzęt narciarski, snowboardowy i inne akcesoria niezbędne do zjazdów. Można również uzyskać informacje na temat sprzętu narciarskiego, jego doboru, jakości, skorzystać z usług serwisu narciarskiego. Na stoku, do dyspozycji gości profesjonalna szkółka narciarska. Najlepsi instruktorzy i trenerzy przygotowali program zajęć: narciarstwo klasyczne, narciarstwo alpejskie, carving (easy carving, fun carving), snowboard (freestyle, alpin), przedszkole narciarskie i dostosowują go do potrzeb indywidualnych, a także grupowych. Nad bezpieczeństwem czuwa grupa wykwalifikowanych ratowników. Przygotowane jest również zaplecze gastronomiczne oraz grill. Więcej informacji na stronie internetowej www.wiezyca.pl

Stok narciarski „U Tomka”, tel. 58 684 39 07

  • 2 wyciągi orczykowe, długość 320 m i 100 m, stok oświetlony, ratrakowany i sztucznie naśnieżany. Czynny w godzinach 9.00–22.00. Do dyspozycji gości wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz serwis, szkółka narciarska (tel. 518 970 907), duży bezpłatny parking oraz zaplecze gastronomiczne, grill. Więcej informacji na stronie internetowej www.wiezycakotlinka.pl

{/tabs}

Wąwolnica

Urząd Gminy
24-160 Wąwolnica
ul. Lubelska 39
tel. 81 882 50 01
81 882 50 72
e-mail: wawolnica@woi.lublin.pl
www.wawolnica.pl


 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE
orczyk 1 trasyzjazdowe długość 640 m

{tab Informacje}
Wąwolnica należy do najstarszych osad lubelszczyzny. Jwj historia rozpoczyna się w XI w., choć według legendy w 721 r. miał ją założyć król Krak, który nazwał Wąwolnicę, tak jak krakowski Wawel. Gmina Wąwolnica położona jest na północny zachód od Lublina. Znaczna jej część leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w dolinie rzeki Bystrej. Dzięki rzece i jej czystości nazywana jest krainą pstrąga i lipienia. Liczne wąwozy i parowy o każdej porze roku zachwycają swym urokiem.

Noclegi
Miejsca noclegowe oferuje 7 gospodarstw agroturystycznych, Stanica Wędkarska, tel. 81 882 53 32, Dom Pielgrzyma, ul. Zamkowa 4, tel. 81 882 50 04.

Dojazd
Lublin – ok. 30 km
Usługi Przewodnickie, tel. 601 162 288

{tab Wyciągi narciarskie}

Wyciągi narciarskie

Ośrodek „Nart-Sport” w Rąblowie
www.nartsport.pl

  • 3 wyciągi orczykowe

Trasy zjazdowe

  • 1. długość 300 m, różnica poziomów 46 m
  • 2. długość 180 m, różnica poziomów 34 m, średnio trudna
  • 3. długość 160 m, różnica poziomów 31 m, najłatwiejsza

Trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane. Na miejscu wypożyczalnia i serwis sprzętu, wypożyczalnia skuterów śnieżnych, bezpłatny parking dla klientów, możliwość korzystania z zaprzęgów –  kuligi.
{/tabs}

Warszawa Szczęśliwice

Warszawa – Całoroczny Stok Narciarski „Szczęśliwice”
ul. Drawska 22, 02-202 Warszawa
tel. 22 622 69 61, 22 621 62 14
e-mail: stok@wosir.waw.pl
www.stok.wosir.waw.pl
www.um.warszawa.pl


 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE
krzeselka0orczyk 1 trasyzjazdowe długość 227 m

{tab Informacje}
Warszawa jest stolicą Polski,  znajdują się w nej nie tylko najważniejsze w kraju instytucje i urzędy, największa ilość uczelni, teatrów, kin i innych placówek kultury i również ośrodek narciarski! W Parku Szczęśliwickim na miłośników białego szaleństwa, którym przyszło mieszkać z dala od gór, czeka malowniczo wkomponowany w zieleń parku i otoczony z dwóch stron jeziorkami, całoroczny, sztucznie ukształtowany stok z kolejką krzesełkową i wyciągiem narciarskim, który stwarza okazję  jazdy do późnego wieczora.

{tab Wyciągi narciarskie}
Zajmujący obszar 35 tys. m2, malowniczo wkomponowany w zieleń parku i otoczony z dwóch stron jeziorkami, CAŁOROCZNY STOK NARCIARSKI „SZCZĘŚLIWICE”, jest jednym z największych i najpiękniejszych tego typu orodków w Europie. Przez cały rok, również latem, można na nim uprawiać narciarstwo i snowboard oraz organizować zawody sportowe, imprezy rekreacyjne, festyny i spotkania integracyjne.

Wyciągi narciarskie

  • kolejka krzesełkowa, długość 224 m, przepustowość 1200 os./godz. (sezon zimowy), 782 os./godz. (sezon letni), czas transportu 1,7 min. (sezon zimowy), 2,5 min. (sezon letni).
  • wyciąg talerzykowy, długość 215 m, przepustowość 700 os./godz., czas transportu 1,8 min.

Powierzchnia stoku 9500 m2, pokryta jest matą typu Dendix, która przy zerowych i dodatnich temperaturach zraszana jest mgłą wodną dla zmniejszenia tarcia i polepszenia ślizgu, natomiast przy temperaturach ujemnych oraz braku lub małej ilości śniegu naśnieżana pięcioma armatkami i ratrakowana. Trasa zjazdowa ma długość 227 m, różnica poziomów 44 m, średnie nachylenie 21%, wysokość 74,90 m nad poziomem Wisły.

Usługi

  • zjazdy na nartach i deskach snowboardowych przez cały rok
  • zjazdy kolejką górską typu „Alpine Coaster” (zjeżdżalnia grawitacyjna), której długosc trasy przekracza 700 m.
  • wjazdy na taras widokowy usytuowany na najwyższym naturalnym punkcie stolicy (74,9 m n. p. Wisły)
  • możliwość organizacji imprez sportowych, integracyjnych i promocyjnych
  • szkolenia narciarskie i snowboardowe
  • wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego i snowboardowego

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziałek – Niedziela: 10.00 – 20.00

{gallery}polska/rp/warszawa/galeria{/gallery}

{/tabs}

Unisław

Urząd Gminy
ul. Parkowa 20
86-260 Unisław
tel. 56 68 66 006
fax. 56 686 63 00
www.unislaw.pl
 
WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE
orczyk 2 trasyzjazdowe długość ~ 400 m

{tab Informacje}
Gmina Unisław rozpościera się na wysokim brzegu pradoliny Wisły, która głęboko wcięta w wysoczyznę morenową utworzyła wiele kotlinowatych zakoli, w tym tzw. basen unisławski. Ze względu na ciekawe geograficznie położenie przez gminę przebiega pieszy szlak turystyczny. W okolicach Unisławia występują klasyczne parowy, które osiągają niekiedy około 2 km długości i do 55 m głębokości. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest jedyny profesjonalny ośrodek narciarski województwa kujawsko-pomorskiego w Pradolinie Dolnej Wisły.

{tab Wyciągi narciarskie}

Wyciągi narciarskie

  • 2 wyciągi talerzykowe o długości około 300m o łącznej przepustowości 1150 osób na godzinę, różnica poziomów 40 m, przepustowość 1150 os./godz., trasa zjazdowa ok. 400 m, stok sztucznie naśnieżany i oświetlony, przygotowany ratrakiem
  • wyciąg do snowtubingu (dętek śnieżnych)

Profesjonalna wypożyczalnia nart, szkoła narciarska.
Stok czynny w godz. 9.00–22.00, tel. 601 099 979.
www.unislaw-stok.pl
{/tabs}

Tomaszów Lubelski

Urząd Miasta
ul. Lwowska 57
22-600 Tomaszów Lubelski
tel. 84 664 37 40
fax 84 664 22 43
e-mail: umtomaszow@tomaszow-lubelski.pl
www.tomaszow-lubelski.pl


 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE TRASY BIEGOWE
orczyk 1 trasyzjazdowe długość ~ 270 m trasy biegowe ~ 15 km

{tab Informacje}
Tomaszów Lubelski leży na południowo-wschodnich kresach Polski, na wysokości 275 m n.p.m., nad rzeką Sołokiją i jest stolicą Roztocza Środkowego. Niezwykle czyste rzeki na tych terenach mają charakter górski i tworzą malownicze przełomy. Klimat posiada cechy kontynentalne, nasłonecznienie należy do najwyższych w kraju i sięga 50% dni w roku. Bogactwo flory i fauny stawia to miejsce w rzędzie najatrakcyjniejszych regionów Polski.

{tab Wyciągi narciarskie/Trasy biegowe}

Wyciąg narciarski

„Biała Góra” Justynówka, 5 km od Tomaszowa Lubelskiego

  • wyciąg orczykowy WN-400, długość trasy w poziomie 267,8 m, długość trasy po stoku 276,4 m, różnica poziomów 63,3 m, średnie nachylenie stoku 14%, prędkość jazdy 2,1 m/s, czas przejazdu trasy 2 min.15 sek., przepustowość 780 os./godz.

Wyciąg położony jest na północnym stoku wzniesienia Biała Góra (350 m n.p.m.), posiada sztuczne naśnieżanie, ratrak, oświetlenie. Administratorem obiektu jest Zakład Budżetowy Ośrodek Sportu i Rekreacji „Tomasovia” w Tomaszowie Lubelskim, al. Sportowa 8, tel. 84 665 93 50, 84 666 00 28. ZB OSiR „Tomasovia” dysponuje miejscami hotelowymi w dwóch obiektach zlokalizowanych w Tomaszowie Lubelskim przy al. Sportowej 8 i ul. Lwowskiej 32.

Trasy narciarskie/biegowe

  • długość: 0,5 km, 1 km, 2 km, 3 km, 4 km, 5 km
    naśnieżanie naturalne i sztuczne. Narciarskie trasy biegowe położone są w kompleksie leśnym uroczyska „Siwa Dolina” przy obiekcie sportowym ZB OSiR „Tomasovia”

Tor nartorolkowy

  • długość – 500 m, szerokość – 6 m, nawierzchnia asfaltowa, sztuczne oświetlenie
    Tor położony jest na terenie ZB OSiR „Tomasovia”, oddany do użytku w październiku 2009 r., służy do treningów i organizacji zawodów oraz jazdy rekreacyjnej dla mieszkańców miasta.

{/tabs}

WOSIR Szelment

biegi-ok krzeslo-ok orczyk-ok gondola-ok
3.4 km 1 km 0 8 0
kamera      cennik

{tab Opis ośrodka}

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji „Szelment” to nowoczesny kompleks, zapewniający dostęp do wszelkich form turystyki aktywnej, uprawiania sportów zimowych (narciarstwa zjazdowego i biegów narciarskich) oraz aktywnego wypoczynku latem (minigolf, park linowy, poligon paintball’a, trasy rowerowe; a na pobliskim jez. Szelment – plaża, pomosty i wyciąg nart wodnych). Ośrodek dysponuje bazą noclegową i żywieniową o wysokim standardzie. Dodatkowym atutem obiektu jest jego położenie. Został usytuowany na Górze Jesionowej (252 m n.p.m.), nad jeziorem Szelment Wielki, na pograniczu dwóch gmin: Szypliszki i Jeleniewo. Ośrodek wybudowano w latach 2007–2008 z funduszy Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego i dotacji unijnych.

Obecnie do dyspozycji narciarzy służą 2 równoległe wyciągi talerzykowe A i B o dł. 300 m i różnicy poziomów 60 m (przepustowości po 800 osób/h). Czarna bardzo trudna trasa z prawej strony ma ok. 400 m, ta z lewej jest nieco dłuższa i łagodniejsza. Wyciąg C ma dł. 270 m (55 m różnicy poziomów) i obsługuje dwie trasy czerwone: trudniejszą przy wyciągu, łatwiejsze zjazdy znajdują się na trasach okrężnych. Czwarty to najnowszy wyciąg D z dwoma czerwonymi trasami. Wyciąg E o dł. 370 m obsługuje trasę niebieską – średnio łatwą o dł. ok. 400 m. Natomiast wyciąg H jest przeznaczony dla korzystających ze snowpark’u. Początkujący narciarze mogą komfortowo podjechać 80-cio metrowym przenośnikiem taśmowym /G/ i poćwiczyć na oślej łączce. Dla ułatwienia komunikacji między trasą w wąwozie /1/ a podjazdami /A, B/ ustawiono poziomy wyciąg F o długości 100 metrów. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, a po zmroku oświetlone.

Wyciągi czynne w godz. 10.00 – 21.00, w weekendy 9.00 – 21.00.
Przy ośrodku funkcjonuje bogato wyposażona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Są tu również trasy dla biegających na nartach oraz naturalne lodowisko.

Przy Ośrodku działa Szkoła Narciarska, prowadząca zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Wykwalifikowani instruktorzy prowadzą lekcje indywidualne oraz w grupach. Poza tym można uczestniczyć w slalomie, slalomie gigancie oraz w biegach narciarskich. Dla rodzin z małymi dziećmi funkcjonuje „narciarskie przedszkole”, prowadzone przez doświadczonych w pracy z dziećmi instruktorów narciarstwa.

WOSiR dysponuje 37 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 3 osobowych z węzłem sanitarnym, TV, telefonem oraz bezpłatnym dostępem do internetu. W bazie dolnej ośrodek posiada restaurację /100 miejsc/, 2 sale konferencyjne na 40+50 osób wyposażone w sprzęt audiowizualny. W bazie górnej znajduje się pizzeria.

W Ośrodku działa ekspozycja sportów zimowych „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”, w której zebrano liczne eksponaty, m. in. narty olimpijskie i replika złotego medalu olimpijskiego z 1972 r. Wojciecha Fortuny, kombinezon Adama Małysza, narty Marusarza i wiele innych cennych eksponatów. Wystawą opiekuje się Mistrz Olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.

{gallery}polska/rp/szypliszki/galeria{/gallery}

{tab Trasy i wyciagi}

 

szelment-mapa2014

{tab Kontakt / Pogoda}

logowosir-szelment00W.O.S.i R. „Szelment”
16-404 Jeleniewo, Szelment 2
tel./fax 87 567 07 08, 783 800 701 do 5
e-mail: biuro@wosir-szelment.pl
www.wosir-szelment.pl

Informacja telefoniczna o warunkach na stoku: 87 568 30 07

{mosmap centerlon=’22.969330’|centerlat=’54.208355’|zoom=’12’| kml=’http://www.nanarty.info/osrodki.kmz’}

{/tabs}

Szczecin – Gubałówka

biegi-ok krzeslo-ok orczyk-ok gondola-ok
0,6 km   0 1 0
kamera      cennik

{tab Informacje}

Szczecin, prawie półmilionowe miasto, jest ważnym centrum północnej Polski. Powstał w VIII w. jako gród z wysokim wałem, strzegący przeprawy przez Odrę. Na przestrzeni wieków zmieniał swą państwowość raz należąc do Polski, innym razem do Szwecji, czy Prus. Pruski Szczecin zaczął rozwijać się jako port morski, szczyt potęgi osiągając XIX/XX w. Położenie nad szerokim rozlewiskiem Odry dodaje miastu dużo uroku. Historyczne budowle piętrzące się na nadodrzańskich wałach, jak np. zamek Książąt Pomorskich, czynią z niego piękną, atrakcyjną miejscowość. Parki i ogromna ilość zieleni dają wytchnienie w lecie, zaś w zimie… 

Wyciągi narciarskie

Nazwa nasniezanie-ok.png biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok
Szczecińska Gubałówka + + +  +    

W najbardziej malowniczym miejscu – w dzielnicy Osowo – na miłośników białego szaleństwa, mieszkających w Szczecinie, czeka Kompleks Sportowo-Rekreacyjny „Szczecińska Gubałówka” z trasami narciarskimi o przepustowości 600 osób/h., wyciągiem, szkółką narciarską i innymi atrakcjami.

Trasy narciarskie

  • I niebieska, łagodna – 370m
  • II czerwona, średnio trudna – 280m
  • Snowpark –„Andegrand Park Gubałówka” wyposażony boxy, rejle i dwie hopy.

Trasy są oświetlone, zaśnieżane armatami Sufag i Lenco, nagłośnione, na stokach obowiązują karty zbliżeniowe.

Na terenie ośrodka znajdują się również:

  • zadaszone lodowisko – wraz z wypożyczalnią łyżew
  • trasa saneczkowa
  • szkółka narciarska
  • wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego

Ponadto na terenie ośrodka mieści się:

  • „Bacówka”- stylowa góralska knajpka, w której można posilić się tradycyjnymi polskimi potrawami
  • „Igloo” – centrum przekąsek przy lodowisku.

Ośrodek organizuje duże imprezy integracyjne i plenerowe dla firm i przedsiębiorstw. Kompleks sportowy jest czynny codziennie w godz. 9.00–22.00.

{gallery}polska/rp/szczecin/galeria{/gallery}

{tab Trasy i wyciągi}

szczecin mapa

 

{tab Kontakt/Pogoda}

GUBALOWKA-logo

Szczecińska Gubałówka
ul. Lisiej Góry 5, 71-497 Szczecin 
tel. 91 424 39 36 od 14.00 – 21.00 w zimie 9.00-22.00
e-mail:sg@data.pl
www.gubalowka.com.pl
www.facebook.com/szczecinskagubalowka

 

{mosmap centerlon=’14.523858000000018’|centerlat=’53.485543’|zoom=’12’| kml=’http://www.nanarty.info/osrodki.kmz’}

{/tabs}

Sopot

Urząd Miasta
ul. Kościuszki 25/27
81-704 Sopot
tel. 58 521 37 50
fax 58 551 01 33
e-mail: ums@sopot.pl
www.sopot.pl

 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE TRASY BIEGOWE
orczyk 1 trasyzjazdowe długość 300 m trasy biegowe 15-20 km

{tab Informacje}
Sopot – znany kurort, słynący z urokliwych plaż i eleganckich hoteli, jest także ośrodkiem sportów zimowych. A to za sprawą Łysej Góry, która pełni funkcję „Kasprowego” Trójmiasta. Narciarstwo cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Wybrzeża. Wprawdzie do Zakopanego, Szczyrku czy Szklarskiej Poręby jest daleka droga, ale chętnych do uprawiania białego szaleństwa w Sopocie nie brakuje. Wzgórza morenowe, na których usytuowany jest Sopot stanowią doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.

Łysa Góra – zwyczajowa nazwa wzniesienia (110 m n.p.m.) usytuowana jest w górnym Sopocie, przy ul. Herberta 9. Na gości czekają dwie trasy narciarskie, tor saneczkowy, wydzielone miejsce dla szkółki narciarskiej, kadra instruktorska, doskonale zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu i serwis. Nie zapomniano również o coraz liczniejszej grupie sympatyków snowboardu. To właśnie z myślą o nich przygotowano snowpark (raile prosty, łamany, box prosty, łuk).

Telefony informacyjne
Art. Design S.C.
biuro tel. 58 555 78 25, fax 58 555 78 24,
www: www.lysa-gora.com.pl, www.lysa-gora.pl,

Informacja Turystyczna Sopot
Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot, tel. 58 550 37 83
fax 58 555 12 27, e-mail: it@sopot.pl, gadu-gadu:  6959882

Informacja Turystyczna dla zmotoryzowanych
al. Niepodległości 931, 81-861 Sopot, tel. 58 555 29 99,
fax 58 551 69 75, e-mail: itorski@sopot.pl

PTTK oddział Sopot
Al. Niepodległości 71, 81-838 Sopot
tel./fax 58 551 06 18, e-mail: pttk@sopot.pl

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
ul. Armii Krajowej 76/82, 81-844 Sopot
tel. 58 551 61 51

{tab Wyciągi narciarskie}

Wyciąg i trasy narciarskie na stokach
Łysej Góry

  • wyciąg orczykowy, długość blisko 300 m, różnica poziomów 39 m, trasa łatwa, oświetlona. Wyciąg czynny od godz. 9.00 do ostatnich chętnych, najczęściej do godz. 22.00 i dłużej. Zadbano o dobre oświetlenie stoku po zmroku i o profesjonalne przygotowywanie tras przez armatki śnieżne i ratrak. W pobliżu gastronomia, parking na około 50 samochodów. Dla chętnych miejsca noclegowe
  • zimą szlaki turystyczne i sportowe stanowią wspaniałe trasy do uprawiania narciarstwa biegowego – długość tras 15–20 km

W przytulnie urządzonym wnętrzu restauracji „Sabat”, u stóp Łysej Góry, można pokrzepić się gorącymi napojami i doskonałym jedzeniem.
Dla gości spragnionych mocnych wrażeń przygotowano bogatą ofertę letnich i zimowych imprez extreme. Dodatkową atrakcją w okresie zimowym, od grudnia do marca, jest lodowisko, które mieści się u nasady części lądowej mola w Sopocie, czynne: dni robocze w godz. 16.00–20.00, cena 5 zł/godz., soboty, niedziele i święta w godz.11.30–20.00, cena 8 zł/godz., wypożyczenie łyżew – 6 zł, jest możliwość również ich naostrzenia.

Administratorem jest Kąpielisko Morskie Sopot, ul. Chopina 10, tel. 58 551 00 02

{/tabs}