4. Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim 2016/2017

 

Puchar Zakopanego to cztery dni zawodów, w trzech głównych ośrodkach narciarskich Zakopanego. Cykl rozpocznie się dwudniowym maratonem, już 14.01.2017 na stoku Polana Szymoszkowa zawodnicy od samego rana będą mieli szansę podziwiania przepięknej panoramy Tatr. Następnego dnia 15.01.2017 zawodnicy wrócą na Polanę Szymoszkową by odbyć już drugie z kolei zawody.

Trzecia edycja Pucharu zaplanowana jest na 18.02.2017 na jednej z najbardziej rozpoznawalnych narciarskich gór Polski – Kasprowym Wierchu. Prawdopodobnie po tym etapie znani już będą faworyci do wielkiego finału odbywającego się 25.02.2017 na jednym z najbardziej stromych zakopiańskich stoków jakim jest Harenda, goszcząca tej zimy Puchar Europy w Slalomie Mężczyzn.

 

Co zrobić żeby wygrać nagrodę główną?

  • wystartować w całej edycji Pucharu Zakopanego (4 zawody);
  • wygrać swoją grupę wiekową lub uzyskać jedną z 5 „dzikich kart”;
  • dobrze się bawić i wystartować w dodatkowym slalomie, w którym nie liczy się kto będzie najszybszy, tylko kto uzyska najbliższy do wyznaczonego czas.

MIEJSCE I TERMINY POSZCZEGÓLNYCH EDYCJI

  1. Stacja Narc. Pol. Szymoszkowa 14.01.2017 slalom gigant
  2. Stacja Narc. Pol. Szymoszkowa 15.01.2017 slalom gigant
  3. Stacja Narc. Kasprowy Wierch 18.02.2017 slalom gigant (zaliczany do punktacji MPA)
  4. Stacja Narc. Harenda 25.02.2017 slalom gigant (zaliczany do punktacji MPA)
  5. Stacja Narc. Harenda 25.02.2017, GS FINAŁ o nagrodę specjalną samochód SUV Peugeot 3008., Uroczyste rozdanie nagród i zakończenie IV PUCHARU ZAKOPANEGO AMATORÓW

Więcej informacji tutaj 

Monteria FAT BIKE RACE Góry Stołowe 2017

 

Zawody odbędą się 28.01.2017 r w Górach Stołowych, na 23-kilometrowa trasie (start i meta w OW Szczeliniec), która powiedzie trasami biegowymi i rowerowymi, wytyczonymi na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, m.in. Praskim i Kręgielnym Traktem, ścieżkami w bezpośrednim sąsiedztwie Dziczego Grzbietu.

Powszechnie znane są dzisiaj wyścigi rowerowe organizowane w terenie górskim. Ciężkie trasy, wymagające odpowiedniego przygotowania i sprzętu, kojarzone są głównie z porą letnią, najkorzystniejszą pod względem pogodowym do jazdy na rowerze. Organizatorzy Monteria Fat Bike Race Góry Stołowe chcą pokazać, że rowerem można nie tylko jeździć wyczynowo, ale i ścigać się również zimą – w śniegu, na mrozie, w górach, dzięki terenowym rowerom górskim „fat bike”, wyposażonym w bardzo szerokie opony, zapewniające doskonałą przyczepność i amortyzację. Rowery te świetnie sprawdzają się warunkach zimowych lub na piaszczystym terenie.

{youtube}qa060goV2Ww{/youtube}

PROGRAM

Piątek
16:00 – Otwarcie biura zawodów/wydawanie pakietów startowych
18:00 – START PROLOGU

Sobota
09.00 – Otwarcie biura zawodów/wydawanie pakietów startowych
10.45 – Odprawa dla zawodników
11.00 – START WYŚCIGU
13.30 – Dekoracja zwycięzców
16.00 – Zamknięcie zawodów
20:00 – AFTER PARTY!

TRASA

mapa1-1024x610
 

Więcej na fatbikerace.pl

Jaskinie Punkvy otwarte także zimą

 

Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Rocznie przybywa tu około 200 tysięcy turystów z całego świata. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią.

Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, do jaskiń możemy podjechać kolejką turystyczną. Podczas prawie godzinnej wycieczki zwiedzimy olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami i stalagmitami, wiodące aż na dno przepaści Macocha. Tam czeka nas rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie. Po drodze zatrzymamy się, aby zwiedzić Grotę Masaryka, słynącą z najpiękniejszych nacieków skalnych.

Jaskinie Punkvy będzie można zwiedzać zimą codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 8:40 do 14. Z uwagi na duże zainteresowanie turystów, polecamy wcześniejszą rezerwację.

Więcej informacji tutaj

Moravsky-kras1

W Zwardoniu wystarują MPA w narciarstwie alpejskim 207

 

WARUNKI UCZESTNICTWA: ukończenie 18 lat, status narciarza amatora (osoby, które nie były czynnymi zawodnikami w ciągu ostatnich 5 sezonów), terminowe zgłoszenie się do zawodów, dobry stan zdrowia ( zaświadczenie lekarskie ew. oświadczenie), własny sprzęt narciarski, odpowiednie umiejętności techniczne, opłacenie wpisowego.

Wpisowe w wysokości 50 złotych od zawodnika

Więcej informacji oraz zgłosznia do dnia 10.01.2017r. roku na stronie internetowej organizatora.

W dniu 13.01.2017 r. weryfikacja zgłoszeń oraz wydawanie numerów startowych tylko w godz. od 08:30 do 09:30.

Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami PZN i Narciarskim Regulaminem Sportowym z wyłączeniem liczby przejazdów oraz odstępów czasowych w zjazdach. Zawodnik zobligowany jest do odebrania numeru startowego do godz. 09:30 pod karą niedopuszczenia do udziału w.w zawodach.

170 km tras narciarskich otwartych w Czechach

 

Najlepsze warunki i najwięcej tras otwartych jest w Karkonoszach, gdzie znajdują się największe ośrodki narciarskie. SkiResort, który obejmuje tak znane stacje jak Černá hora i Pec pod Śnieżką udostępnia narciarzom już ponad 24 km tras. Na stokach Černej hory działają trasy zjazdowe wzdłuż gondoli na szczyt, można też jeździć wzdłuż krzesełka Protěž i nowej kanapy Hofmanky. Z kolei w Pecu działa kanapa na Zahradkach, a także kolej na Hnedy vrch. Także w pozostałych stacjach SkiResortu – Černým Důle, Velkej Upie i Svobodzie nad Upou – otwarte są główne wyciągi i trasy.

Poprawiła się także sytuacja na trasach w Szpindlerowym Młynie – otwartych jest już ponad 9 km zjazdów, na których leży do 60 cm śniegu „technicznego” (z armatek). Działają tu wyciągi na Hromovce i Sv. Petrze, a także na Stohu, natomiast w części Medvedin czynne są dwa czerwone zjazdy z góry, a także łatwa trasa „Turisticka“.

W innych ośrodkach w Karkonoszach stopniowo uruchamiane są kolejne wyciągi. Działają stacje narciarskie w Benecku i Vitkovicach, gdzie czynne jest krzesełko Aldrov i prawie 2,5 km tras zjazdowych. Dośc dobre warunki panują w Malej Upie, położonej wysoko na głównym granicznym grzbiecie karkonoskim. W Mladych Bukach działają tylko orczyki szkoleniowe (krzesełko nie pracuje), natomiast w Rokytnicach nad Jizerou działaja oie kanapy – Horní Domky i Lysá hora. Pojeździć można też w Jabloncu i Pasekach. Natomiast w położonym blisko polskiej granicy Harrachovie działają oba krzesłka na Čertovej horze, a narciarze mogą szusowa po 4,5 km tras.

Na nartach pojeździć można też w leżących po sąsiedzku Górach Izerskich. Najlepsze warunki panują w stacji Tanvaldský Špičák, gdzie pracuje 4-osobowa kanapa na szczyt i otwarte są trzy najdłuższe trasy – Závodní, Turistická i Slalomák. Oprócz tego pojeździć można jeszcze także na Severaku, w Bedřichovie i Desnej, a także w Rejdicach, gdzie otwarto już ponad 2 km tras. Natomiast na niedalekim Ještědzie nad Libercem czynny jest tylko jeden krótki wyciąg, jednak trwają intensywne prace naśnieżające i możliwe jest w kolejnych dniach otwarcie następnych tras. Czynna jest także kolej krzesełkowa i trasy w stacji Obří sud Javorník niedaleko Liberca.

W Górach Orlickich pojeździć można w trzech miejscach. W położonych niedaleko naszego Zieleńca (po drugiej stronie grzbietu) stacji Deštné v Orlickych horach pracuje krzesełko i niebieska trasa prowadząca wzdłuż niego, a także stok dla początkujących. Z kolei w Říčkach otwarto wszytsoe trasy – ponad 4 km. W położonej na południe od Międzylesia i Kralik stacji Bukova hora otwarte są trasy arówno od strony Červenej Vody, jak i od strony Čenkovic, pokrywa śnieżna dochodzi do 50 cm.

W Masywie Śnieżnika najwięcej tras otwartych jest w Dolni Moravie – działa tu górna kolej 4-osobowa (przy hotelu) a także wyciąg szkoleniowy dla dzieci. Na trasach leży do 60 cm śniegu. Warto tutaj przy dobrej pogodzie skorzystać z nowej atrakcji otwartej w ubiegłym seoznie, „podniebnej ścieżki” – widokowej ścieżki spacerowej która przebiega na wysokości do 55 metrów nad ziemią – znajduje się ona przy górnej stacji kolejki Sněžník.

Zima zawitała także w Jesioniki . Najwięcej tras – ponad 4,5 km – narciarze mają do dyspozycji na Červenohorskim sedle, gdzie pracuje krzesło i jeden orczyk.. Prawie 4 km tras otwartych jest w stacjach Kouty nad Desnou i w położonej bardziej na wschód miejscowości Karlov pod Pradziadem. Niewiele mniej tras (3,1 km) oferuje obecnie narciarzom Ramzowa – pracują tu obie koleje krzesełkowe (górna i dolna) i otwarty jest czerwony zjazd spod szczytu. Pojeździć można także w Brannej i Filipovicach.

 

Ruszyły także stacje w czeskich Beskidach. Najwięcej tras – 3,4 km – otwartych jest w Bílej: pracuje tu kanapa i dwa orczyki. Pojeździć można także w Mostach u Jablonkova, a nieco bardziej na południe, w objętym wspólnym karnetem Skiregionie Valašsko czynnych jest już 7 km tras zjazdowych – najwięcej na Kohutce, Kyčerce i Karolince.

Warto jeszcze wspomnieć o stacjach nieco dalej odsuniętych od polskich granic, gdzie również można jz jeździć na wiekszej ilości tras. W górach Szumawy najwięcej tras mają narciarze do dyspozycji w połozonej na granicy czesko-austriaciej stacji Hochficht – ponad 8,6 km. Niewiele mniej tras oferuje obecnie także stacja Lipno – czynnych jest tu ponad 7,5 km zjazdów, a na trasach leży 80 cm śniegu. Ponad 4 km tras czeka także na narciarzy w Železnej Rudzie. Z kolei w czesko-niemieckim kurorcie Klinovec-Fichtelberg położonym w Rudawach, otwartych jest juz prawie 12 km tras.

Więcej szczegółów na temat zimy w Republice Czeskiej można znaleźć na stronie www.czechtourism.com

Nowości zimowe na Słowacji w sezonie 2016/2017

 

W ostatnich latach do turystyki zimowej na Słowacji inwestowane są potężne środki finansowe, które przeznaczone są na poprawę infrastruktury narciarskiej, budowę nowoczesnych kolejek linowych, rozbudowę bazy noclegowej oraz modernizację termalnych parków wodnych.

Ceny dziennych karnetów narciarskich w TOP sezonie kształtują się w granicach od 15 do 38 EUR. Najdroższe karnety są jednodniowe w okresie Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Cenowo najbardziej atrakcyjne są karnety wielodniowe oraz 7-dniowe pakiety pobytowe. Polecamy także zakup skipassów w ośrodkach narciarskich w Wysokich i Niskich Tatrach przez internet, bez niepotrzebnego stania w kolejkach przy kasach – www.gopass.sk. Dodatkowym atutem tej formy rezerwacji karnetów są niższe ceny niż przy kasach. Wspaniałą wiadomością w tym sezonie jest również to, że w większości ośrodków narciarskich dzieci jeżdżą gratis. Przypominamy, ze od ubiegłorocznego sezonu wprowadzony został obowiązek posiadania kasku dla osób poniżej 15 roku życia. Za brak kasku grozi narciarzom kara do 330 eur oraz wykazanie ze stoku przez zarządcę ośrodka narciarskiego.

Do grona najlepszych słowackich ośrodków narciarskich należą: Jasna Niskie Tatry, Tatrzańska Łomnica, Štrbské Pleso, Park Snow Donovaly, Snowparadise Veľká Rača – Oščadnica, SKI Bachledova, Vrátna Free Time Zone, Winter Park Martinky, Ružomberok – Malinô Brdo Ski&Bike, SKI PARK Kubínska hola i Zuberec Rohace – Spalona Dolina.
Łączna kwota zimowych inwestycji do infrastruktury narciarskiej, hoteli, termalnych parków wodnych na Słowacji za ostatnich 8 lat wynosi około 300 mln EUR.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze inwestycje i nowości narciarskie na Słowacji:

Jasna-ChopokJASNA NISKIE TATRY – www.jasna.sk

Największą tegoroczną inwestycją narciarską w ośrodku Jasna będzie uruchomienie nowej 15-osobowej kolejki gondolowej na południowych stokach Chopoka. Dolna stacja kolejki gondolowej znajduje się w rejonie Krupova na wysokości 1084 m n.p.m. Gondolki od firmy DOPPELMAYR dojadą do górnej stacji kolejki w rejonie Kosodrzewina (1488 m n.p.m.) szybkością 6 m/s w ciągu 4,5 min. Podczas jazdy pokonają odległość 1212 m i różnicę poziomów 404 m. Przepustowość 30 nowych 15-osobowych gondol wynosić będzie 2800 osób/godz. Nowoczesna kolejka kursować będzie nawet przy wietrze o prędkości do 90 km/h. Inwestycja w wysokości 11,6 miliona Eur umożliwi szybki i komfortowy dojazd dwoma 15-osobowymi kolejkami gondolowymi, z przesiadką w rejonie Kosodrzewina, aż na sam szczyt góry narciarskiej Chopok (2004 m n.p.m.). Czysty czas jazdy gondolami z dolnej stacji Krupova na Chopok wynosić będzie 10,34 min. pokonując różnice wzniesień 920 m.

W najlepszym, największym i najnowocześniejszym słowackim ośrodku narciarskim Jasna Niskie Tatry czeka na narciarzy i snowboardzistów 49 km tras zjazdowych. Zdolność przewozowa 30 kolejek i wyciągów narciarskich wynosi prawie 34 400 osób na godzinę. Jasna oferuje idealne warunki dla początkujących oraz wytrawnych narciarzy, snowboardzistów, freeriderów oraz skialpinistów. W nadchodzącym sezonie po obu stronach Chopoka wzmocniony zostanie system technicznego naśnieżania, poszerzone zostaną trasy zjazdowe a ratraki śnieżne korzystać będą z najnowocześniejszych technologii i nawigacji satelitarnych SNOWsat, które pokazywać będą wysokość pokrywy śnieżnej w poszczególnych miejscach tras zjazdowych.
Nowoczesny system naśnieżający aż po szczyt Chopoka gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku.

Wieczorem można w Jasnej szusować na trasach w rejonie Biela Put. Dzieci mają do dyspozycji nowoczesne parki narciarskie Maxiland /Lucky, Biela Put i Krupova/, w których uczą się jazdy na nartach poprzez zabawę. Ośrodek Jasna Niskie Tatry oferuje także liczne obiekty gastronomiczne na stokach i w ich okolicy /Happy End, Von Roll, Rotunda-Chopok, Kosodrevina/.
W ośrodku Jasna w tym roku rozpoczął się pierwszy etap budowy „Centrum Jasna”, które będzie miało swój „Plac Główny” w pobliżu popularnej restauracji i klubu muzycznego Happy End. Przy tej okazji przebudowany i powiększony zostanie klub Happy End a stary budynek poczty przekształcony zostanie
w kameralny 4* Hotel Poczta z awangardowym i nowoczesnym designem www.hotelposta.sk Otwarcie hotelu zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2017 roku.

 

OrawaSnowORAVA SNOW – ORAWSKA LEŚNA (BESKIDY ORAWSKIE) – www.oravasnow.sk
W najchłodniejszej słowackiej miejscowości Orawska Leśna, nazywanej słowackim biegunem zimna, realizowany jest II etap rozbudowy ośrodka narciarskiego. W nadchodzącym sezonie w ośrodku położonym w Beskidach Orawskich udostępniona dla narciarzy zostanie nowa 4-osobowa kolejka krzesełkowa od słowackiej firmy TATRALIFT Keżmarok. Długość krzesełka, które zastąpi dotychczasowy wyciąg orczykowy
w rejonie Kohutik, wynosić będzie 805 m. Dodatkowo w ośrodku powstanie nowy wyciąg orczykowy o długości 500 m. Do transportu narciarzy od nadchodzącego sezonu służyć będą dwie 4-osobowe kolejki krzesełkowe i 3 orczyki z całkowitą przepustowością ponad 6 000 osób/godz.
Wraz z budową nowej kolejki i wyciągu poszerzony zostanie system sztucznego naśnieżania. Od sezonu zimowego 2016/2017 tak wszystkie trasy o długości 8,5 km będą sztucznie naśnieżane. Koszt tegorocznych inwestycji wynosi 2,5 miliona Eur.
Ośrodek Orava Snow należy do rodzinnych ośrodków narciarskich. Dolna stacja zlokalizowana jest na wysokości 760 m n.p.m. a górna na wysokości 963 m. Ośrodek umożliwia szusowanie dla poczatkujących narciarzy na niebieskich (łatwych) trasach oraz dla średnio zaawansowanych narciarzy na czerwonych trasach. Dla zaawansowanych narciarzy jest do dyspozycja krótka czarna trasa. W ośrodku znajduje się także park snowboardowy, lodowisko oraz 2 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

 

SKI BACHLEDOVA DOLINA – JEZERSKO – TATRY BIELSKIE/PIENINY www.skibachledova.sk
Ośrodek narciarski Ski Bachledova w tegorocznym sezonie zimowym przygotował nowe inwestycje związane z infrastrukturą narciarską i dojazdem do ośrodka. Dla osób przyjeżdżających z Polski od strony Pienin powstała nowa droga asfaltowa. W rejonie narciarskim Frankowa, który posiada wyciąg orczykowy o długości 1090 m i dwie trasy zjazdowe koloru czerwonego o łącznej długości 1500m w tym roku dobudowano kasy, bufet i WC. W rejonie Jezersko poprawione zostały drogi dojazdowe, parking oraz zbudowano oświetlone lodowisko przy Pensjonacie Jezersko. Ośrodek Ski Bachledova także w tym sezonie będzie miał wspólny karnet z polskimi ośrodkami narciarskimi należącymi do projektu TATRY SKI. Razem około 40 km tras zjazdowych i 51 kolejek i wyciągów na jednym karnecie www.tatryski.pl
Ośrodek narciarski położony jest na północnych i południowych stokach Spišskej Magury z malowniczym widokiem na Tatry Bielskie oraz Pieniny. Oferuje wspaniałe warunki narciarskie dla całych rodzin z gwarancją śniegu przez cały sezon. Do dyspozycji narciarzy są: 4-osobowe krzesło Jezersko, 3-osobowa kanapa Bachledova Dolina, 6 orczyków, 10 tras zjazdowych o łącznej długości 10 km dla wszystkich kategorii narciarzy i 26 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Przepustowość ośrodka wynosi 7 600 osób/godz. Ski Bachledova oferuje także wieczorową jazdę w godz. 17.00-21.00, która jest wliczona
w cenie całodziennego karnetu. Nowością tegorocznego sezonu będą także bezpłatne skibusy z Popradu, Wysokich Tatr i Keżmarku, które dowiozą narciarzy aż pod wyciągi w Bachledovej Dolinie.

 SkiBachledova

 

BUSAMI Z KRAKOWA NA NARTY I DO WÓD TERMALNYCH NA SŁOWACJI
W sezonie zimowym 2016/2017 bezpośrednio z Krakowa można dojechać na słowackie stoki narciarskie i do wód termalnych. Firma przewozowa TigerExpress prowadzi połączenia busami z Krakowa 2 razy dziennie przez słowackie miasta Dolny Kubin – Ruzomberok – Liptovsky Mikulas – Poprad – Presov do Kosic. Zimowe kursy umożliwiają dogodne, bezpośrednie połączenia z Krakowa do ośrodków narciarskich Kubinska Hola, Skipark Ruzomberok, Jasna-Chopok, Tatrzańska Łomnica oraz do termalnych parków wodnych, takich jak Tatralandia, Besenova, czy Aquacity. Wszystkie połączenia TigerExpress wymagają obowiązkowej rezerwacji miejsc. Bilety można zakupić za pośrednictwem strony internetowej www.tigerexpress.eu. TigerExpress przygotował atrakcyjną ofertę na połączenia na trasie Polska – Słowacja: przy zakupie przejazdu w dwie strony, cena jednego biletu wynosi tylko 39 zł. Kursy są obsługiwane nowoczesnymi busami marki Mercedes, Volkswagen oraz Renault, wyposażonymi w klimatyzację, bezpłatne Wifi oraz gniazdka 220V. Kierowcy oraz piloci serwują bezpłatny poczęstunek – kawę, wodę oraz drobne słodycze.

Od 5 grudnia 2016 roku firma przewozowa LUX EXPRESS www.luxexpress.eu uruchomiła na trasie Kraków – Budapeszt nowy przystanek na Słowacji w ośrodku narciarskim PARKSNOW Donovaly. Dostępne są dwa połączenia dziennie. Rozkład jazdy poniżej:
Kraków – Donovaly – Budapeszt Budapeszt – Donovaly – Kraków
12.00 – 15:00 – 18:40 15:45 – 19:15 – 22:25
23:50 – 02:45 – 06:15 23:50 – 03:10 – 06:30

Ladovy-Dom-Hrebienok
TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA – WYSOKIE TATRY – SŁOWACJA

W dniu 25 listopada 2016 roku w samym sercu słowackich Wysokich Tatr otwarta została TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA. To wyjątkowy lodowy kościół z elementami przyrody tatrzańskiej, który zbudowany został na Hrebienoku /Siodełko/ koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa bazyliki trwała 3 tygodnie i jej wykonawcami było 15 rzeźbiarzy. Do wzniesienia świątyni użyto 720 brył lodu o łącznej wadze 90 ton. Lodowa Bazylika w tym roku nawiązuje stylem do spiskiego gotyku. Autorem oraz głównym architektem tegorocznego projektu jest Słowak Anton Bakosz, który wraz ze swoimi kolegami realizują największy i najzimniejszy projekt swojego życia. W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Polski z Wrocławia. W trakcie budowy rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus 7oC pod specjalną kopułą chroniącą lodowe dzieło przed kaprysami pogody, w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura. W ciągu prawie 3 tygodni artyści zbudowali gotycką świątynię z ołtarzem z figurą Madonny z błogosławiącym Dzieciątkiem i figurą Mistrza Pawła z Lewoczy, która znajduje się przy sklepieniu po prawej stronie od ołtarza. W świątyni znajdują się także inne interesujące figury nawiązujące do gotyku spiskiego takie jak św. Jakub, św. Barbara, św. Maria Magdalena i św. Antoni Pustelnik. Oryginalne, majestatyczne dzieło z lodu dopełniają artystyczne witraże w gotyckich oknach wykonane metodą fusingu, których autorem jest Achilleas Sdoukos. Achilleas jest artystą szklarzem i projektantem ze słowacko-greckimi korzeniami, którego twórczość orientuje się wokół kreatywnych poszukiwań formy w magicznym materiale, którym jest szkło.
Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 218 tysięcy osób. Przez 137 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. Wykonane zostało również specjalne chłodzenie oraz zadaszenie chroniące świątynię przed kapryśną aurą.
Podobnie jak w poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i spotkania. Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie codziennie w godz. 9.00 – 16.30 do marca 2017 r. Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km. Więcej informacji na www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.

WINIETY ELEKTRONICZNE ORAZ WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA PRZEJAZD AUTOSTRADAMI I DROGAMI SZYBKIEGO RUCHU NA SŁOWACJI W 2017 ROKU DLA POJAZDÓW DO 3,5 TONY.
Ceny winiet elektronicznych w 2017 roku są takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa ewinieta kosztować będzie 10 €, miesięczna 14 € a roczna 50 €. Od 1 stycznia 2016 roku na Słowacji wprowadzone zostały winiety elektroniczne, które zastąpiły klasyczne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Winiety elektroniczne można zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo przez aplikacją mobilną „eznamka” za pomocą smartfonu lub tabletu. Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim. Zakup „ewiniety” przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie ewiniety, trzeba wpisać adres e-mail. Przy zakupie ewiniety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą.
Jednocześnie informujemy, że motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji znajdą Państwo na stronach internetowych www.ndsas.sk, www.eznamka.sk oraz www.emyto.sk.

 

 

Puchar Reksia 2017

 

W 2017 roku na Puchar Reksia zaprasza w dwa miejsca, dzięki czemu więcej uczestników będzie mogło wziąć w nim bezpośredni udział, a jednocześnie zobaczy go na żywo więcej widzów:

  • 5 lutego 2017 – na stoku Dębowca w Bielsku-Białej,
  • 19 marca 2017 – na stoku Bania w Białce Tatrzańskiej.

W szranki staną najmłodsi pasjonaci narciarstwa. Puchar Reksia to największa i najważniejsza impreza narciarska dla dzieci i młodzieży. Z roku na rok impreza odnotowuje coraz większą ilość uczestników. W ostatnich zawodach, na stoku Dębowca w Bielsku-Białej, wystartowało ponad 400 zawodników. Przebieg zawodów śledziło na żywo ponad 3000 osób. Podobne liczby uczestników i obserwatorów przewidywane są na stoku Bania w Białce Tatrzańskiej.

Puchar Reksia to impreza, która ma na celu propagowanie idei sportów zimowych, integracji społeczności narciarskiej, idei fair play oraz hartowania sportowego ducha najmłodszych. Wydarzenie to zostało na stałe wpisane do kalendarza imprez Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.

Tak bawiono się w roku ubiegłym…

{youtube}ZSxy_IgShUY{/youtube}

Puchar Reksia wspierany jest od pierwszej edycji przez Miasto Bielsko-Biała.
Puchar Reksia odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz pani Heleny Filek-Marszałek, wdowy po twórcy postaci Reksia, założycielki Fundacji Reksia, dbającej o spuściznę po Lechosławie Marszałku. Patronat Honorowy objął pan Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Puchar Reksia uświetnia swoją obecnością także słynna podróżniczka – Martyna Wojciechowska.

Impreza na stałe wpisała się w krajobraz beskidzkich stoków i z roku na rok zdobywa coraz większą rzeszę kibiców i uczestników. Kilku zawodników poprzednich edycji staje w szranki Mistrzostw Polski, zdobywając już pierwsze poważne trofea.

Strona imprezy – www.pucharreksia.pl

CandyRent – wypożyczalnie online nart i snowboardu

 

CandyRent wychodzi naprzeciw potrzebom entuzjastów narciarstwa, którzy cenią swój czas i wygodę. Wybierając narty czy snowboard nie musisz być na miejscu – na podstawie kilku informacji o twoich umiejętnościach i stylu jazdy wypożyczalnia dobierze dla ciebie idealny sprzęt. Miejsca, które współpracują z CandyRent oferują sprzęt o jakości, która przewyższa wszystkie typowo amatorskie narty. Kupując amatorskie narty za 800 zł myślisz, że zaoszczędziłeś, a tymczasem możesz wydać tylko 200 zł i wynająć na tydzień narty warte 2500 zł, na których jeździ się o dwie klasy lepiej. “Bez dużych inwestycji możemy jeździć na światowej klasy sprzęcie. Biorąc pod uwagę fakt, że można go również zarezerwować online, myślę że ten poziom usług przekona każdego narciarza czy snowboardzistę” – mówi Przemysław Bujok, właściciel wypożyczalni Wintergroup Nowa Osada w Wiśle.

CandyRent wpisuje się w coraz popularniejszą i wygodniejszą dla użytkownika opcję „bukingu”. Internetowe rezerwacje sprzętu to przyszłość branży usług – niebawem będziemy robić je coraz częściej, prawdopodobnie załatwiając wszystko online niczym w biurze podróży i przyjeżdżać na gotowe. Co ciekawe, wiele osób nie ma pojęcia, jakie dodatkowe usługi oferują wypożyczalnie nart, a dzięki CandyRent sprawdzisz, że niemal w każdej z nich możesz zostawić narty i buty do wysuszenia przez noc. Takie miejsca oferują też darmowe skibusy z wypożyczalni na stok, smarowanie nart na życzenie albo wymianę na inny model, jeśli poprzednio wybrany się znudził.

Polecamy przetestować www.candyrent.com

candyrentlanding