Jabłonka

Urząd Gminy
ul. 3-go Maja 1
34-480 Jabłonka
tel. 18 261 11 00
fax 18 265 24 68
e-mail: sekretariat@jablonka.pl
www.orawa.turystyka.pl
www.jablonka.pl
Jabłonka nie tylko zimą

 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE
orczyk 1 trasyzjazdowe długość 900 m

{tab Informator}
orawa01Gmina Jabłonka wchodzi w skład powiatu nowotarskiego. Obejmuje centralną część regionu Górnej Orawy, krainy położonej w głębokiej kotlinie pomiędzy Gorcami a Babią Górą. Tą zachodnią część Kotliny Nowotarsko-Orawskiej otaczają, ośnieżone przez około 8 miesięcy w roku, Tatry od południa, Babia Góra od północy i Jezioro Orawskie od zachodu. Orawę od Podhala oddziela pas trudno dostępnych lasów i torfowisk potocznie nazywanych Borami Orawskimi. Takie usytuowanie topograficzne krainy stworzyło na Górnej Orawie, zwłaszcza w Jabłonce, mikroklimat, tzw. polski biegun zimna. Gmina Jabłonka to 7 wsi: Jabłonka, Orawka, Chyżne, Lipnica Mała, Podwilk, Zubrzyca Górna i Zubrzyca Dolna. Jabłonka pełni funkcję miasteczka dla całego regionu polskiej Orawy. Tu krzyżują się wszystkie ważniejsze szlaki komunikacyjne regionu.

orawa02Miejsca i obiekty godne uwagi: kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce z XVII w.; kościół pw. św. Marcina w Podwilku z 1767 r. Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, otwarte w 1955 r. było pierwszym skansenem w powojennej Polsce, prezentującym typowe dla XVIII-XX w. lokalne budownictwo mieszkalne wraz z wyposażeniem wnętrz, kościół, zabudowania gospodarcze, wiejskie zakłady rzemieślniczo-przemysłowe (olejarnia, kuźnia, tartak). W pobliskiej Słowacji warto zobaczyć: Oravski Podzamok – Zamek Orawski. Tworzy go kompleks budynków wzniesionych na wysokiej na 112 m skale, wznoszącej się nad rzeką Orawą. Zamek stanowił kiedyś twierdzę graniczną na północy Węgier, chronił szlak handlowy do Polski i był centrum administracyjnym Orawy. Po drugiej stronie granicy znajduje się ogromny sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Orawskie zwane też Morzem Orawskim, gdzie latem można uprawiać sporty wodne oraz wypoczywać nad wodą.

Noclegi
Na terenie regionu Orawy jest zróżnicowana oferta noclegowa: motel, domy wczasowe, kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne. Znajdują się tutaj restauracje, bary, kawiarnie, stołówki i mała gastronomia. Informacja o ofercie noclegowej na Orawskim Portalu Turystycznym: www.orawa.turystyka.pl

jablonka2011 1Dojazd
Dojazd z Krakowa: Myślenice – Rabka, skręcić w kierunku Chyżnego – Orawka – Jabłonka. Odległości: z Krakowa 90 km, z Rabki 26 km, z Nowego Targu 30 km ,z Zakopanego 50 km. Z Jabłonki możliwość dojazdu do wszystkich miejscowości regionu Orawy oraz na Podhale (Nowy Targ, Zakopane) i Słowację. Możliwość dojazdu komunikacją zbiorową do w/w miejscowości.

{tab Wyciągi narciarskie}

Wyciąg narciarski
zdjcie2Orawka, tel. 18 264 25 98, narty.orawka.pl

  • wyciąg talerzykowy, długość 400 m, różnica poziomów 73 m, dwie trasy zjazdowe długość 400 m i 500 m

Wyciąg przeznaczony jest głównie dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Trasy profesjonalnie przygotowane przez ratrak, sztucznie naśnieżane, oświetlenie stoku.

jablonka2011 2Na terenie wyciągu jest dostępna mała gastronomia, grill, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkółka narciarska.

{/tabs}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *