Slowacja-otwarcie-LodowejBazyliki

Co robić w Tatrach poza jazdą na nartach i snowboardem?

 

Tatrzański Dom i sanki w Starym Smokovcu

18 grudnia 2014 w samym sercu słowackich Wysokich Tatr otwarto ponownie Lodową Bazylikę – jedna z najciekawszych zimowych atrakcji tego roku na Słowacji. Uroczyste otwarcie połączono z musicalem Romeo i Julia.  Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku /Siodełko/ koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa bazyliki trwała 14 dni . Projekt został realizowany po raz drugi przez siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka, który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub. Do budowy wykorzystanych zostało 47,5 ton surowego lodu w postaci 380 wielkich bloków /każdy o wadze 125 kg/, które zostali zamienione na przepiękną bazylikę lodową. W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Belgii (ubiegłoroczny pochodził z Polski). Tegoroczną nowością w bazylice będą kolorowe witraże, wykonane przez znanego słowackiego artystę, fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša, które upiększą lodową świątynię.

Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. Przez 82 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. Wykonane zostało również specjalne zadaszenie chroniące świątynię przed kapryśną aurą.

Podobnie jak w poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i spotkania. W każdą niedzielę o godz. 15.30 odbywać się będą przedstawienia aktorów z Teatru Nowa Scena z Bratysławy. W najbliższą niedzielę 21 grudnia w lodowej świątyni zapalone zostanie Światełko Betlejemskie.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie codziennie do marca 2015 r. Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokovca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km. Więcej informacji na www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.

{gallery}2015/tatrzanskki-dom/lodowa-bazylika{/gallery}

Poza bazyliką w Tatrach Wysokich można pośmigac na prawdziwym torze saneczkowym. Przygotowany został zjazd o długości 2,6 kilometra, można skorzystać z własnych sanek lub je wypożyczyć na miejscu. “Mamy do wyboru amatorskie i szybkie – sportowe. Na start wjedziemy kolejką, obowiązuje wspólny karnet lub pojedyncze bilety. Wrażenia są spore” – powiedział nam Juraj Chovaniak, zarządzający ośrodkami narciarskimi w Tatrach Wysokich

Pieszo i pod gwiazdami
Piechotą lub przy pomocy nowoczesnych kolejek można się dostać na przykład na szczyt Łomnicy – 2634 m n.p.m. czy wdrapać się na Chopok – 2024 m n.p.m. Oba szczyty oferuję niezwykłe widoki na panoramę Tatr, a – co niezwykle ważne – w bezpośredniej bliskości znajdziecie miejsca do odpoczynku i napawania się otoczeniem. Odpowiednio na Łomnicy jest to kawiarnia DEDO (Dziadek) z rewelacyjnym tarasem widokowym, a na Chopoku znajdziecie wyjątkową, panoramiczną restaurację ROTUNDA. W obu miejscach można odpocząć, napić się kawy, herbaty czy zamówić przysmaki z miejscowej kuchni, jak słynne już w całej Europie „bryndzové halušky”, czyli drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego, podawane z bryndzą i okraszone smalcem ze skwarkami oraz śmietaną. Świeże powietrze w połączeniu z adrenaliną wywołaną wysokością, widokami oraz smacznymi przekąskami daje efekt prawdziwej uczty zmysłów. Ci, którzy zechcą zostać nieco dłużej, po uprzedniej rezerwacji mogą skorzystać z możliwości spędzenia nocy w najwyżej położonym apartamencie w Europie Środkowej, na Łomnickim Szczycie (2634 m n.p.m.) – wspólna kolacja, wizyta w obserwatorium, często wzbudzająca zachwyt widokiem przepięknie rozgwieżdżonego nieba, i śniadanie to prawdziwie królewski wypoczynek. Po takim wysokogórskim relaksie warto wybrać się np. na Zamek Orawski, słynny ze scen z Janosikiem, albo Zamek Trenczyński z niezwykłą basztą winną, w której również współcześnie przechowywane jest oryginalne wino słowackie. Zimą możliwe jest też zwiedzanie jednej z najsłynniejszych podziemnych jaskiń – JASKINI WOLNOŚCI, gdzie wejdziemy w podziemny świat, zachwycający ogromnym bogactwem nacieków tworzących fantastyczne formy i kształty. Spacery po cudownych górskich zamkach czy Jaskini Wolności mogą być idealną odskocznią od nart.

 

Karnawał, wypoczynek, atrakcje
Poza sportami zimowymi ferie są też czasem karnawału i odpoczynku. Dlatego hotele grupy Tatry Mountain Resorts, na czele z hotelami Grand Praha czy Grand Jasna, przygotowały bogatą ofertę wypoczynkową. Są wśród nich imprezy, bale, połączone z ekskluzywnymi pakietami SPA czy z tymi z zakresu szeroko pojętej odnowy biologicznej. Można skorzystać z siłowni, oddać się w ręce masażysty, zafundować sobie serię maseczek odmładzających, odświeżających lub relaksujących. Manicure, pedicure, makijaż permanentny, kosmetyczka – wszystko to znajdziemy w ofercie hotelowej. Ci, którzy wybiorą się w Niskie Tatry, mogą skorzystać z największego w tej części Europy Wodnego Parku Rozrywki TATRALANDIA (www.tatralandia.sk). Już po raz trzeci do dyspozycji turystów na Liptovie będzie SKI&AQUA bus, krążący między ośrodkiem narciarskim w Jasnej pod Chopokiem a Tatralandią; bus zacznie jeździć od 25 grudnia 2014 roku.

Rakiety, skitury, biegówki
Tym osobom, które preferują bardziej aktywne spędzanie czasu, proponujemy przerywnik w postaci wycieczek skiturowych, przejść na rakietach śnieżnych czy krótkich wypraw na biegówki. W Tatrach Wysokich polecamy okolice Strbskego Plesa oraz Starego Smokovca. Wyjeżdzając koleją szynowo-linową na Hrebienok, uzyskujemy możliwość udania się na kilka fascynujących tras skiturowych: HREBIENOK – TÉRYHO CHATA; HREBIENOK – ZBOJNÍCKA CHATA; HREBIENOK – SLIEZSKY DOM; czy najbardziej wymagająca HREBIENOK – SKALNATÉ PLESO. Skitury podbijają serca coraz większej ilości turystów, dają przyjemność uprawiania turystyki, wspinaczki, zjazdu w dziewiczych warunkach. Oczywiście, warto skorzystać z miejscowych przewodników, bo samodzielne wyprawy dostępne są tylko dla wprawnych i doświadczonych turystów dysponujących pełnym ekwipunkiem. Sprzęt można wypożyczyć w sklepach Tatry Motion w Tatrzańskiej Łomnicy.

Ci, którzy wolą biegówki, mogą wybrać się do Strbskego Plesa. W okolicy wytyczono ponad 17 kilometrów tras biegowych, codziennie starannie przygotowywanych, a w centrum miejscowości w wypożyczalni Tatry Motion można wypożyczyć sprzęt do biegania. Z miejscowości można też wyruszyć w góry – jedną z najpiękniejszych jest wyprawa do Popradzkiego Stawu. Można też wynająć przewodnika górskiego i ruszyć na ambitniejszą trasę. Pamiętajmy jednak, że w zimie nie można się poruszać samodzielnie po większości wyżej położonych szlaków, a teren często zagrożony jest lawinami.

Kupuj taniej, wygraj karnet w SKI Challenge
Wybierając się na weekend lub na ferie, warto pamiętać o założeniu karty GoPass (www.gopass.sk), dzięki której zaoszczędzi się pieniądze. Na jeszcze większe zniżki, sięgające nawet 20%, mogą liczyć narciarze, którzy zakupią karnety wielodniowe. Żeby otrzymać kartę GoPass, należy zarejestrować się i wypełnić formularz na stronie www.gopass.sk oraz dokonać płatności online za wybrany karnet. Mając już wybrany karnet, można wziąć udział w SKI Challenge i, określając ilość przejechanych kilometrów, wygrać dodatkowy karnet na jazdę w ośrodkach w Tatrach Wysokich i Niskich.

{gallery}2015/tatrzanskki-dom/pozostale{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *